Sonnentor

logo-sonnentor

 

Rok založenia:

1988

Motto:

"Vďaka nášmu hospodárenia môžeme podporovať región, zdravie nás i našich detí, prírodu, klímu i spoločnosť. Ekologicky a udržateľne. "

Charakteristika:

Značka Sonnentor je česko-rakúska firma, ktorá sa zaoberá prevažne výrobou bio-čajov a bio-korenie z toho najlepšieho, čo v prírode nájdete.

Myšlienka značky Sonnentor vznikla v roku 1988 v rakúskej dedinke Sprögnitz. Zakladateľ Johannes Gutmann bol vtedy třiadvacetiletým mladučkej, ktorý na jednu stranu chcel pomoct sedliakom z rodného chudobného kraja, na stranu druhú ale aj sám potreboval prácu.

Johannes Gutmann bol horlivým zástancom ekologického poľnohospodárstva už v čase, keď slovo "bio" ešte neexistovalo. V osemdesiatych rokoch si všeobecne nikto nerobil takú hlavu s potravinami - odkiaľ pochádza, čo je v nich, alebo ako boli suroviny vypestované a produkty vyrobené. Gutmann ale veril, že najlepšia cesta pre zdravý život, životné prostredie a budúcnosť je cesta ekologického poľnohospodárstva.

A tak ako 23-ročný začal obchádzať miestne trhy, ponúkal balené bylinky, čaje a koreniny od miestnych sedliakov. Popri kvalitných bioproduktov mu k ozajstnému prelomu pomohli jeho prvé "ochrannej známky". Staré sedliacke kožené nohavice, ktoré dostal od svojho otca a okrúhle červené okuliare. Líšil sa od iných tým, že predával byliny, čaju a korenia s príbehom ľudí, ktorí ich vypestovali.

Filozofia značky Sonnetor je postavená na udržateľnom podnikania. Od samotného začiatku stavia na pevných základoch. Pracujú s ohľadom k životnému prostrediu, volí lokálnost, kompostovatelnost a zakladajú si na zdravom sedliackom rozume. Nebojí sa ísť proti prúdu a byť v udržateľnosti priekopníkmi. Verí, že ekologické poľnohospodárstvo je jedinou udržateľnú alternatívou ku konvenčnému hospodárenia.

Na rovnakých princípoch zakladal s Tomášom Mitáčkem v roku 1992 český Sonnentor na južnej Morave. Ten nie je len nejakou "lacnú" dcérskou spoločnosťou na východe, kde sa využije lacnej pracovnej sily. Všetok zisk zostáva vo firme a investuje sa pre rozvoj areálu v Čejkoviciach a skvele sa darí tiež rozvíjať miestnu lokálne spolupráce v regióne južnej Moravy.

Byliny, kvety i korenie získavajú u bio pestovateľov ako v Českej republike tak na celom svete. Obchodujú s pestovateľmi naprieč celým svetom so zásadami fair trade obchodu. Pestovatelia dostávajú za svoju surovinu poctivo zaplatené, a je jedno, či sú z Česka, Rakúska, alebo napríklad Tanzánie. Striktne idú proti väčšinovému tlaku na cenu, pretože chcú bio pestovateľom zaručiť sebestačnosť a slušné podmienky na žitie. Vytvárajú s bio pestovateľmi trvalé väzby vystavané na vzájomnej dôvere a rešpekte, ktorý tvorí základ dobre fungujúceho podnikania.

Sonnentor byliny a koreniny sú pestovateľmi šetrne a s láskou pestované, zber, sušenie (teplota sa pohybuje okolo 42 ° C) a skladované v optimálnych podmienkach. Tým je zaručená nielen ich špičková kvalita a vysoký obsah cenných silíc, ale tiež krásna farba.

Produkty SONNETOR sú v BIO certifikované kvalite podľa medzinárodnej normy ISO 22000. Vďaka zavedenému systému šarží sú schopní spätne dohľadať pôvod každého produktu a jeho jednotlivých zložiek. Produkty neobsahujú umelé farbivá, konzervačné látky ani syntetické arómy. Mnoho pracovných krokov sa počas šetrného spracovania robí ručne, nie pomocou strojov. Tým je zaručené, že dobrá chuť prírodných prísad nakoniec zostáva naozaj v každom sáčku čaju a v každej štipke korenia.

96% obalov je recyklovateľných alebo kompostovateľných. Sypaný čaj je naozajstným "Hero Waste". Celé lístky byliniek a veľké kusy ovocia sú balené ručne a najlepšie si zachovávajú arómu až do samotnej prípravy čaju.

Kartón krabičiek je vyrábaný z certifikovaného zodpovedného lesného hospodárstva FSC a po spotrebovaní obsahu ho môžete vyhodiť do triedeného papiera. Pred vyhodením, ale vyberte vnútornú celulózovú fóliu.

Sonnentor slovensky znamená Slnečná brána. Logo so symbolom usmievavého slnka s 24 lúčmi - pre každú hodinu dňa jeden. Symbolom slnko boli označované v minulosti brány a vráta slobodných sedliackych statkov, ktoré získali nezávislosť. Teplý a priateľský symbol vyžaroval silu, radosť a optimizmus.

Tiež SONNETOR sa snaží budovať aspoň čiastočnú lokálne sebestačnosť. Rozvíja každoročne spoluprácu s novými českými ekologickými pestovateľmi a sedliakov, ktorí im dodávajú čerstvé byliny a koreniny pre ďalšie spracovanie.

Zaujímavosť:

Byliny, kvety i korenie pre výrobu produktov získavajú u bio pestovateľov, ktorých majú dnes po celom svete zhruba 300, a len v Česku ich nájdete viac ako 25. Vďaka zavedenému systému šarží sú schopní spätne dohľadať pôvod každého produktu a jeho jednotlivých zložiek.

Kľúčoví ľudia:

zakladateľ Johannes Gutmann

Certifikace:

bio potraviny

Produkty majú pravidelnú certifikáciu kontrolný organizácií ABCERT AG a na každom výrobku je uvedený kód CZ-BIO-002 (CZ = Česká Republika, 02 = ABCERT (štátom schválené bio-kontrolnej organizácie s číslom 2), BIO = odkaz na kompletný certifikáciu bio-tovar (žiadny tovar z prechodného obdobia).

fsc

FSC znamená Forest Stewardship Council = "Rada pre správu lesa". Táto nezisková organizácia podporuje ekologicky šetrné, sociálne prospešné a ekonomicky životaschopné obhospodarovanie lesov. Cieľom je chrániť lesy na Zemi a minimalizovať nelegálnu ťažbu dreva. Logo FSC na výrobku zaisťuje, že nákupom podporujete šetrné lesné hospodárenie k prírode.

Stránka 1 z 2 - 39 položiek celkom

Ďalšie produkty

Stránka 1 z 2 - 39 položiek celkom